Strona główna
Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze dla nauczycieli

Czy wiesz czym się kierować przy ustalaniu rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla nauczycieli? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej!

Dyrektor szkoły lub placówki oświatowej, oceniając, czy na danym stanowisku pracy przysługują pracownikowi środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, powinien przede wszystkim dokonać identyfikacji oraz oceny zagrożeń występujących na tym stanowisku pracy.



Prawidłowa identyfikacja i ocena zagrożeń pozwoli określić pracodawcy poziom zagrożenia oraz podjąć decyzję o konieczności zastosowania środków ochrony indywidualnej, a także odzieży i obuwia roboczego na danym stanowisku pracy.

Uwaga!

Przy ustalaniu rodzajów odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej należy przede wszystkim pamiętać, że:

  1. odzież i obuwie robocze powinny być przydzielane pracownikom wykonującym prace, przy których:
    • odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
    • występują określone wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy;
  2. środki ochrony indywidualnej powinny być przydzielane do stosowania, jeżeli ograniczenie zagrożeń w wyniku zastosowania rozwiązań organizacyjnych i technicznych jest niewystarczające, w związku z czym pracownik przy wykonywaniu określonej pracy jest narażony na szkodliwe lub niebezpieczne czynniki w stopniu zagrażającym jego zdrowiu bądź bezpieczeństwu;
  3. przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego powinny być uzależnione od charakteru oraz warunków pracy na określonych stanowiskach pracy, a także związanych z nimi:
    • stopnia brudzenia i niszczenia odzieży oraz obuwia roboczego,
    • wymagań technologicznych, sanitarnych i bhp.

Zasady ustalania niezbędnych środków ochrony indywidualnej

Przy ustalaniu niezbędnych do stosowania na określonych stanowiskach pracy środków ochrony indywidualnej powinny być przestrzegane w szczególności następujące zasady:

  1. rodzaje środków ochrony indywidualnej powinny być uzależnione od charakteru i warunków pracy na określonych stanowiskach pracy oraz związanych z nimi rodzajów i poziomu zagrożeń;
  2. środki ochrony indywidualnej powinny być dobrane tak, aby:
    • stanowiły niezawodny środek zabezpieczający przed skutkami zagrożeń występujących przy wykonywaniu określonych prac,
    • nie utrudniały pracy (swobody ruchów, widzenia itp.),
    • umożliwiały osiąganie dobrej wydajności pracy przy zachowaniu normalnego samopoczucia pracownika,
    • były wygodne w użyciu, dopasowane do użytkownika po każdym niezbędnym wyregulowaniu oraz łatwe do czyszczenia i konserwacji (ewentualnie prania),
    • były ekonomiczne, trwałe i niewymagające częstej wymiany;
  3. w przypadku występowania więcej niż 1 zagrożenia i konieczności stosowania więcej niż 1 środka ochrony indywidualnej - środki te muszą dać się dopasować bez zmniejszenia ich skuteczności ochrony przed każdym z zagrożeń.

Uwaga!

Pracodawca powinien przede wszystkim dążyć do likwidacji lub ograniczenia zagrożeń w środowisku pracy, w szczególności przez:

  • prawidłową organizację procesów technologicznych,
  • odpowiednie rozwiązania architektoniczne,
  • zapewnienie skutecznych ochron zbiorowych (np. wentylacji, środków tłumiących hałas, urządzeń zabezpieczających).

 

/za BHP E-LETTER nr 541/

Specjalista ds. BHP

 

elearning_modul

Specjalna oferta !!!

Zapraszamy Biura Rachunkowe do współpracy z zakresu usług BHP

WIĘCEJ:

Statystyka

Użytkowników : 1202
Pozycje : 131
Odsłon : 13115515