Strona główna
Skierowanie na badania pracownika wykorzystującego swój samochód do celów służbowych
Czy pracownika wykorzystującego swój prywatny samochód do celów służbowych należy skierować na badania lekarskie wymagane dla kierowców?

Pracownik wykorzystujący swój prywatny samochód do celów służbowych (na podstawie umowy z pracodawcą) nie musi być kierowany na badania lekarskie dla kierowców.

Zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym badaniom lekarskim przeprowadzonym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych, do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy podlega kierowca wykonujący przewóz drogowy.

Przewóz drogowy jest to transport drogowy lub niezarobkowy przewóz drogowy, a także inny przewóz drogowy w rozumieniu przepisów rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85.

Z kolei za niezarobkowy przewóz drogowy uznaje się przewóz na potrzeby własne, każdy przejazd po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, który spełnia następujące warunki:

pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone, lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.

Trzeba mieć na uwadze, że przepisów ustawy o transporcie drogowym nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:

przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób z kierowcą - w niezarobkowym przewozie drogowym osób,
dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 t w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym osób,
zespół ratownictwa medycznego oraz w ramach usług transportu sanitarnego.

Podstawa prawna

art. 3 ust 1, art. 4 pkt 4, art. 39j ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U z 2007, nr 125, poz. 874 z późn. zm.).

Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista w zakresie
prawa pracy


za BHP E-LETTER Numer 866 | 17 października 2011 r.
 

elearning_modul

Specjalna oferta !!!

Zapraszamy Biura Rachunkowe do współpracy z zakresu usług BHP

WIĘCEJ:

Statystyka

Użytkowników : 1201
Pozycje : 131
Odsłon : 13115280