Strona główna
Pomiary oświetlenia w zakładzie pracy
W zakładzie produkcyjnym istnieje wyłącznie oświetlenie sztuczne. Czy z tego powodu istnieje konieczność przeprowadzenia pomiarów oświetlenia? Jeżeli nie przeprowadzę w zakładzie pomiarów oświetlenia, to czy pracodawca poniesie jakieś konsekwencje z tego powodu?

Przepisy nie nakładają na pracodawcę wprost obowiązku przeprowadzenia pomiarów oświetlenia, jednak stosowane oświetlenie powinno być zgodne z Polskimi Normami, dlatego też, dla stwierdzenia tego faktu konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań.

Zasadniczo pracodawca powinien zapewnić w pomieszczeniach stałej pracy oświetlenie dzienne (naturalne), chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane z uwagi na technologię produkcji. W takich przypadkach na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca musi uzyskać zgodę właściwego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, która została wydana w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.

Wymagania dotyczące oświetlenia zostały określone w Polskich Normach. Jednak obowiązek stosowania Polskich Norm odnośnie do wymagań dla oświetlenia nie jest równoznaczny z obowiązkiem ich stosowania co do przeprowadzania badań oświetlenia. Zatem z formalnego punktu widzenia pracodawca nie ma obowiązku stosowania przepisów o Polskich Normach do przeprowadzenia badań oświetlenia. Jednak dla dokonania oceny parametrów oświetlenia konieczne jest przeprowadzenie pomiarów (badań). Ponadto należy zwrócić uwagę, że pracodawca ma obowiązek przeprowadzania oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, które nie mogą być wykluczone, a jednym z elementów oceny powinno być oświetlenie występujące na stanowisku pracy.

Jeśli chodzi o konsekwencje niezapewnienia właściwego oświetlenia należy wskazać, że stosownie do art. 283 § 1 Kodeksu pracy każdy kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym przypadku dotyczących norm oświetlenia podlega karze grzywny od 1.000 do 30.000 zł.

Podstawa prawna

§ 10 ust. 1 , § 25, § 26, § 39 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz.1650 ze zm.).

Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista w zakresie
prawa pracy

za BHP E-LETTER Numer 843 | 17 sierpnia 2011 r.
 

elearning_modul

Specjalna oferta !!!

Zapraszamy Biura Rachunkowe do współpracy z zakresu usług BHP

WIĘCEJ:

Statystyka

Użytkowników : 1201
Pozycje : 131
Odsłon : 13115264