Strona główna
Postępowanie wobec pracownika przysypiającego w pracy
Jakie działania może podjąć pracodawca w stosunku do pracownika, który przychodzi do pracy przemęczony i w trakcie wykonywania swoich obowiązków ucieka w sen w różnych miejscach zakładu pracy? Na pytania przełożonego, dlaczego opuszcza stanowisko pracy, nie udziela żadnych wyjaśnień i odchodzi. Pracownik jest osobą chronioną, ponieważ jest członkiem zarządu związku zawodowego w przedsiębiorstwie. Czy pracodawca może skierować takiego pracownika na badania lekarskie w Instytucie Medycyny Pracy?

Zachowanie pracownika może być powodowane np. problemami rodzinnymi czy zdrowotnymi. Wskazane byłoby dotarcie do pracownika, zachęcenie do podzielenia się swoimi problemami, zadeklarowanie pomocy.

To, że pracownik jest członkiem zarządu związku zawodowego w przedsiębiorstwie nie jest równoznaczne z objęciem takiego pracownika ochroną stosunku pracy, czyli zakazem wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy, a także jednostronnej zmiany warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika. Ochrona stosunku pracy przysługuje jedynie pracownikowi będącemu członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej lub pracownikowi będącemu członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionemu do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, imiennie wskazanym uchwałą zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Wyznaczony w wydanym pracownikowi zaświadczeniu lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy termin kolejnego badania okresowego nie ma charakteru obligatoryjnego. Pracodawca jest uprawniony w każdym czasie skierować pracownika (również członka zarządu zakładowej organizacji związkowej) na okresowe badania lekarskie.

Pracodawca, który nie godzi się z treścią wydanego pracownikowi zaświadczenia lekarskiego może wystąpić - w ciągu 7 dni od dnia wydania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który wydał to zaświadczenie - z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania.

Ponowne badanie zostanie przeprowadzone w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik. W przypadku gdy kwestionowane zaświadczenie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy - w najbliższej jednostce badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy.

Podstawa prawna

*  art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.);
* § 2-5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.).

Jan M. Pióro
specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

za BHP E-LETTER Numer 824 | 13 lipca 2011 r.
 

elearning_modul

Specjalna oferta !!!

Zapraszamy Biura Rachunkowe do współpracy z zakresu usług BHP

WIĘCEJ:

Statystyka

Użytkowników : 1201
Pozycje : 131
Odsłon : 13115283