Strona główna
Zwrot kosztów zakupu ubrań służbowych
Czy pracodawca wymagający od pracownika noszenia np. liberii może żądać zapłaty za tę odzież?

Pracodawca nie może nakazać pracownikowi zwrotu kosztów zakupu ubrań służbowych.

Przez nawiązanie stosunku pracy pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. W pojęciu zatrudnienie mieści się również właściwe przygotowanie i wyposażenie stanowiska pracy oraz dostarczenie pracownikom narzędzi, materiałów potrzebnych do wykonywania pracy. W przedstawionym przypadku ubiór służbowy - liberia stanowi "narzędzie" pracy. Zatem pracodawca nie może wymagać od pracownika, aby ten dokonywał na własny koszty jego zakupu.

Należy również zauważyć, że obowiązek noszenia ubioru służbowego nie musi wynikać z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Pracodawca może go ustanowić samodzielnie np. w odpowiednich przepisach wewnątrzzakładowych.

Koszty zakupu ubrań służbowych są dla pracodawcy kosztami uzyskania przychodu, za takie bowiem koszty uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - z wyjątkiem przypadków określonych przepisami. Do takich należą m.in. koszty reprezentacji i reklamy. Organy podatkowe wydają ostatnio interpretacje, zgodnie z którymi zakup strojów służbowych nie jest zaliczany do kosztów reprezentacji, które nie stanowią dla pracodawcy kosztów uzyskania przychodów. Pismem z 26 lutego  2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-1115/08/PP) dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że samo oznaczenie stroju służbowego logo firmy, pod którym spółka świadczy usługi hotelarskie, nie przesądza jeszcze o jej reklamowym charakterze. Właściwa kwalifikacja wydatku i ocena, czy ma on związek z przychodami, możliwa jest na podstawie całokształtu działalności prowadzonej przez podatnika, rozmiarów wydatków itp. W przypadku strojów służbowych o niewielkiej wartości trudno raczej przypisać im funkcję reprezentacyjną. Nie przyczyniają się one w znacznym stopniu do budowy wizerunku, a logo jako znak graficzny stanowi jedynie swojego rodzaju informację handlową. W tym też rozumieniu wydatki ponoszone na zakup strojów służbowych z nadrukiem logo firmy o niskiej wartości jednostkowej, w które ubrani są pracownicy hotelowi podczas wykonywania swoich obowiązków, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podstawa prawna

* art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.);
* art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista
z zakresu prawa pracy

za BHP E-LETTER Numer 763 | 23 marca 2011 r.
 

elearning_modul

Specjalna oferta !!!

Zapraszamy Biura Rachunkowe do współpracy z zakresu usług BHP

WIĘCEJ:

Statystyka

Użytkowników : 1202
Pozycje : 131
Odsłon : 13115513