Strona główna
Obowiązki pracodawcy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych

W firmie, w której występują prace szczególnie niebezpieczne, pracodawca musi określić szczegółowe wymagania bhp przy ich wykonywaniu.

W szczególności pracodawca ma obowiązek zapewnić:

1) bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób,

2) odpowiednie środki zabezpieczające,

3) instruktaż pracowników.

Ważne

Pracodawca musi zapewnić, aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane.

Nadzór nad pracami szczególnie niebezpiecznymi

Pracodawca musi zapewnić w firmie bezpośredni nadzór nad wykonywaniem prac szczególnie niebezpiecznych przez specjalnie wyznaczone do tego osoby.

Środki zabezpieczające

Pracodawca ma także obowiązek zapewnienia pracownikom wykonującym prace szczególnie niebezpieczne odpowiednich środków zabezpieczających.

Instruktaż pracowników

Obowiązkiem pracodawcy jest też zapewnienie pracownikom wykonującym prace szczególnie niebezpieczne instruktażu obejmującego przede wszystkim:

* imienny podział pracy,
* kolejność wykonywania zadań,
* wymagania bhp przy poszczególnych czynnościach.

Realizacja obowiązków

Obowiązkom, które wynikają z wykonywania przez pracowników w firmie prac szczególnie niebezpiecznych, pracodawca może sprostać na przykład przez:

* ustalenie w protokole, wspólnie z osobą kierującą pracownikami, szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzenia robót z imiennym podziałem ich wykonywania,
* podejmowanie i prowadzenie prac wyłącznie na podstawie pisemnego pozwolenia wydawanego przez osoby do tego upoważnione w firmie, np. samego pracodawcę (zasady wydawania takiego pozwolenia, w tym listę mogących je wydawać w firmie pracowników, również ustala pracodawca - lista taka jest zazwyczaj przechowywana wraz z zakładowym wykazem prac szczególnie niebezpiecznych),

Warto wiedzieć

W praktyce pisemne pozwolenie na wykonywanie prac szczególnie niebezpiecznych w firmie wydawane jest jako oryginał i kopia. Oryginał otrzymuje mający wykonywać pracę pracownik, a potwierdzoną przez niego kopię zatrzymuje osoba wydająca pozwolenie.

* informowanie pracowników o właściwościach stosowanych w firmie materiałów, półfabrykatów i wyrobów gotowych, a także o sposobach bezpiecznego ich stosowania oraz postępowaniu w sytuacjach awaryjnych.

Ważne

Pracownikowi tymczasowemu nie może być powierzone wykonywanie na rzecz pracodawcy użytkownika pracy szczególnie niebezpiecznej (ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.).

Podstawa prawna

§ 80-81 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).

 

za BHP E-LETTER Numer 730 | 25 stycznia 2011 r.

 

elearning_modul

Specjalna oferta !!!

Zapraszamy Biura Rachunkowe do współpracy z zakresu usług BHP

WIĘCEJ:

Statystyka

Użytkowników : 1202
Pozycje : 131
Odsłon : 13115752