Strona główna
Zasady prania odzieży roboczej
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia prania odzieży roboczej (art. 2379 § 2 Kodeksu pracy, dalej: kp), przy czym dotyczy to zarówno odzieży dostarczonej pracownikowi przez pracodawcę i będącej jego własnością, jak i odzieży stanowiącej własność pracownika (w przypadku gdy na danym stanowisku dopuszczalne jest jej używanie).

Warunki przerzucenia obowiązku prania odzieży roboczej na pracownika
Ciężar obowiązku prania odzieży roboczej może zostać przerzucony na pracownika bez potrzeby uzyskania jego zgody, w sytuacji gdy pracodawca nie może zapewnić wykonania prania (art. 2379 § 3 kp).

Ekwiwalent
Warunkiem zlecenia pracownikowi prania odzieży roboczej jest wypłacanie mu przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości poniesionych kosztów. Ustawodawca nie określił, czy wydatki te obejmują wyłącznie koszty rzeczowe, czy również wkład pracy pracownika wykonującego czynność prania. Z racji że nieusprawiedliwione byłoby pominięcie tego ostatniego elementu w ogólnych kosztach poniesionych przez pracownika domniemywać należy, iż ich wysokość powinna uwzględniać obydwa rodzaje nakładów!

Sposób ustalania kwoty ekwiwalentu
Sposób ustalania kwoty ekwiwalentu pieniężnego może być dwojaki:

* porozumienie między pracodawcą i pracownikiem,
* wskazanie kwoty ekwiwalentu przez pracodawcę (skoro do powierzenia pracownikowi prania odzieży roboczej nie jest wymagana jego zgoda, nie musi jej być także przy ustaleniu ekwiwalentu za pranie).

Ekwiwalent a podatek dochodowy
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest zwolniony z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Ewentualny spór o ekwiwalent
Ewentualny spór o ekwiwalent jest sporem ze stosunku pracy, wobec czego roszczeń z tego tytułu można dochodzić w drodze:

* postępowania polubownego przed komisją pojednawczą (jeżeli taka działa w zakładzie pracy),
* postępowania przed sądem pracy.

Brak możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej przez pracodawcę
Niejasne pojęcie braku możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej przez pracodawcę to sytuacje, gdy stworzenie w danej firmie warunków do prania odzieży wiąże się z trudnościami i pochłania koszty dużo większe niż koszty ewentualnych ekwiwalentów.

Wynika to bezpośrednio z uzasadnienia do projektu ustawy z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 135, poz. 1146 z późn. zm.). Do czasu wejścia w życie zmian nią wprowadzonych, czyli do 29 listopada 2002 r., powierzenie pracownikowi prania odzieży roboczej wymagało jego uprzedniej zgody.

Uwaga!
Możliwość zlecenia pracownikowi prania odzieży roboczej w zamian za ekwiwalent pieniężny nie dotyczy odzieży i obuwia roboczego, które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu:

* środkami chemicznymi,
* środkami promieniotwórczymi,
* materiałami biologicznie zakaźnymi.

Ponadto niedopuszczalne jest powierzanie pracownikowi:

* prania,
* konserwacji,
* odpylania,
* odkażania

przedmiotów skażonych (art. 23710 § 2 kp).

Jest tak, ponieważ realizowanie powyższych czynności wymaga stosowania technik przekraczających możliwości pracownika, w związku z tym nie mogą one być przez niego wykonywane, nawet wówczas gdy wyrazi na to zgodę.

Anna Tyśkiewicz-Mazur
specjalista w zakresie
prawa pracy

za BHP E-LETTER Numer 703 | 6 grudnia 2010 r.
 

elearning_modul

Specjalna oferta !!!

Zapraszamy Biura Rachunkowe do współpracy z zakresu usług BHP

WIĘCEJ:

Statystyka

Użytkowników : 1202
Pozycje : 131
Odsłon : 13115762