Strona główna
Zaświadczenie lekarskie od innego lekarza niż ten, z którym pracodawca ma umowę PDF Drukuj Email
Czy pracodawca może uwzględnić zaświadczenie lekarskie pracownika (z wstępnego, okresowego lub kontrolnego badania lekarskiego) od innego lekarza niż ten, z którym firma ma umowę?

Przepisy nie wprowadzają zakazu uwzględniania przez pracodawcę zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy, wydanego przez lekarza uprawnionego do przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich po przeprowadzeniu odpowiednio wstępnego, okresowego, kontrolnego badania lekarskiego, także wtedy gdy stosowne zaświadczenie wydał inny lekarz niż ten, z którym pracodawca zawarł umowę na wykonywanie takich badań.

Ważne
Lekarz (każdy uprawniony do przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich) orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń zdrowia i życia pracownika występujących na stanowisku pracy, dokonanej na podstawie przekazanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również informacji o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy.

Ponowne badanie
Pracodawca, który nie godzi się z treścią wydanego zaświadczenia, może wystąpić, w ciągu 7 dni od dnia wydania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który wydał takie zaświadczenie, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania.

W takim przypadku badanie przeprowadza się w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik, a jeżeli kwestionowane zaświadczenie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy - w najbliższej jednostce badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy.

Natomiast legitymowanie się przez pracownika zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy, wydanym przez lekarza, który nie ma uprawnień do przeprowadzania takich badań, nie odpowiada wymaganiom określonym w odpowiednich przepisach.

Podstawa prawna

1. Art. 229 Kodeksu pracy.
2. Art. 2 i 9 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 125, poz. 1317 z późn. zm.).
3. § 3 oraz 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.).

Jan M. Pióro
specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy
w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

za BHP E-LETTER Numer 788 | 10 maja 2011 r.