Strona główna
Telepracownicy na szkoleniu bhp PDF Drukuj Email
Szkolenie bhp pracowników, w tym telepracowników, zarówno wstępne, jak i okresowe, odbywają się w czasie pracy oraz na koszt pracodawcy.

Jednym z obowiązków pracodawcy, także wobec telepracowników, jest zapoznawanie pracowników z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Natomiast pracownik, również telepracownik, musi potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bhp.

Uwaga!
Procedura szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezmiernie istotnym i ważnym elementem procesu przygotowania pracownika do pracy i musi dawać poczucie przeświadczenia, że w imieniu pracodawcy wykonano niezbędne czynności w zakresie uświadomienia pracownika w przedmiocie bhp.

Cel szkolenia bhp
Celem szkolenia bhp telepracowników jest zaznajomienie lub aktualizacja i uzupełnienie wiedzy oraz umiejętności przede wszystkim w zakresie:

* oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą,
* metod ochrony przed zagrożeniami zdrowia i bezpieczeństwa pracowników,
* kształtowania warunków pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp oraz ergonomii,
* postępowania w razie wypadku przy pracy i w sytuacjach awaryjnych.

Szkolenie bhp telepracowników kierowane jest w znacznej mierze do pracowników administracyjno-biurowych, w tym zatrudnionych przy obsłudze w szczególności monitorów ekranowych. Ale również dla innych pracowników, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp, bądź pracowników zaliczanych do grupy pracowników inżynieryjno-technicznych.

Pracodawca na podstawie znajomości stanowiska pracy i zagrożeń określa czynniki szkodliwe dla zdrowia.

Prowadzący szkolenie bhp
Szkolenie bhp może być prowadzone przez:

* pracodawców,
* jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp - na zlecenie pracodawcy.

Pracodawca musi więc zapewnić telepracownikom odbycie odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy szkolenia. Jego zadaniem jest także przekazanie takiemu pracownikowi informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.

Uwaga!
Szkolenie bhp telepracowników powinno zapewnić im:

* zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi,
* poznanie przepisów oraz zasad bhp w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy (z uwagi na fakt, że telepracownicy mają prawo przebywać na terenie zakładu pracy) i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków oraz odpowiedzialności w dziedzinie bhp,
* nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Programy szkolenia bhp
Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie bhp telepracowników musi zapewnić programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk. Obowiązek ten spoczywa również na jednostce organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bhp, która prowadzi szkolenie bhp.

Forma telepracy kierowana jest głównie do pracowników wolnych zawodów, czyli np. architektów, dziennikarzy, tłumaczy, pisarzy, projektantów, programistów, redaktorów, grafików. Są to więc najczęściej przedstawiciele grupy pracowników administracyjno-biurowych. Programy szkolenia tych pracowników powinny być opracowane przez pracodawcę na podstawie szczegółowej analizy zagrożeń i uciążliwości panujących na stanowisku pracy. Przy opracowywaniu programów należy zawsze brać pod uwagę charakter pracy i czy wiąże się ona z narażeniem pracownika na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne, albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.

Doboru programu szkolenia bhp należy dokonać na podstawie oceny warunków pracy i znajomości zakresu obowiązków w zakresie bhp.

Podstawa prawna
Powyższe kwestie regulują:

* art. 2373 § 3 i art. 2374 § 1 oraz 3 Kodeksu pracy,
* § 2 ust. 1, § 3 i 4 ust. 1 oraz § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).

Jerzy Kaczmarek
specjalista ds. bhp m.in. w firmie doradztwa w zakresie prawa i ochrony pracy SEKA S.A.,
biegły sądowy w dziedzinie instalacji elektrycznych oraz bhp przy Sądzie Okręgowym w Opolu

za BHP E-LETTER Numer 761 | 21 marca 2011 r.