Strona główna
Oznakowanie substancji i preparatów niebezpiecznych PDF Drukuj Email
W związku ze zmianą klasyfikacji i oznakowania produkowanych substancji - tlenku i wodorotlenku wapnia - zamierzamy dokonać zmian w oznakowaniu zbiorników i silosów. Czy prawidłowe będzie oznakowanie piktogramami zamieszczonymi w karcie charakterystyki, zgodnymi z CLP?

Do oznakowania zbiorników i silosów zawierających substancje niebezpieczne należy stosować przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 16 czerwca 2010 r. w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje niebezpieczne lub preparaty niebezpieczne.

Rozporządzenie to określa sposób oznakowania:

* pojemników i zbiorników służących do przechowywania substancji niebezpiecznych i prepartów niebezpiecznych do pracy z nimi,
* rurociągów zawierających substancje niebezpieczne lub preparaty niebezpieczne,
* miejsc, w których składowane są znaczące ilości substancji niebezpiecznych lub preparatów niebezpiecznych.

Natomiast rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 1272/2008 z 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 dotyczy oznakowania i pakowania substancji i mieszanin stwarzających zagrożenie.

Mając na uwadze powyższe do oznakowania zbiorników i silosów należy stosować przepisy rozporządzenia z 16 czerwca 2010 r. w szczególności zawarte w nim znaki ostrzegawcze.

Podstawa prawna
§ 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 16 czerwca 2010 r. w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje niebezpieczne lub preparaty niebezpieczne (Dz.U. nr 125, poz. 851).

Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy


za BHP E-LETTER Numer 760 | 17 marca 2011 r.